پارسیان پیشرو صنعت، نماینده انحصاری ولوو در ایران، دیزل ژنراتور، لودر

کامیون جدید ولوو به خط تولید FH می‌آید

کامیون جدید ولوو به خط تولید FH می‌آید

ولوو پس از معرفی این کشنده سنگین روی کاهش مصرف سوخت و میزان انتشار گازهای خروجی کار کرده و برای این منظور به پیشرانه هیبرید دست یافته است.

به گزارش اخبار خودرو ، یک ماه پیش از این بود که خبر تست کامیون مفهومی ولوو با قوای هیبریدی منتشر شد. این کامیون که در بخش‌های آیرودینامیکی و مقاومت چرخشی ارتقا یافته است، تست حمل محموله‌های دور و دراز با قوای محرکه‌ هیبریدی را با موفقیت پشت سر گذاشت.

بنابراعلام مدیران بخش کامیون‌ ولوو، این کامیون پیشرفته و هوشمند قرار است در خط تولید ولوو FH تولید شود و به مرحله تولید انبوه برسد. ولوو اولین بار در سال ۲۰۱۶ این کشنده مفهومی را معرفی و مجموعه‌ای از بهینه‌سازی را در آن ایجاد کرد.

ولوو پس از معرفی این کشنده سنگین روی کاهش مصرف سوخت و میزان انتشار گازهای خروجی کار کرده و برای این منظور به پیشرانه هیبرید دست یافته است.

خودروهای سنگین به دلیل توانایی و قدرت بالا در حمل محموله‌های بسیار سنگین از پیشرانه‌های قدرتمندی استفاده می‌کنند که عموما مصرف سوخت بسیار بالایی هم دارند.

ولوو برای اینکه بتواند همگام با محیط زیست حرکت کند به سراغ روش‌های جذاب و نوین تولید انرژی در خودروها رفته که نمونه‌هایی از این روش‌ها در خودروهای سواری برقی و هیبریدی در گذشته استفاده شده است.

با توجه به این‌که شرکت ولوو زیر‌مجموعه‌های سنگین‌ساز خودش را دارد که برخی از آن‌ها به اندازه خود ولوو معروف هستند، امید است این طرح بتواند به‌سرعت وارد مدل‌ها و برندهای مختلف کامیون‌های کشنده شود.

تست با قوای هیبریدی
قوای محرکه کامیون جدید ولوو در زمان ترمز گرفتن با انرژی ریکاوری‌شده کار می‌کند. این انرژی سپس در باتری‌ها ذخیره می‌شود و به منظور نیروبخشی کامیون در حالت الکتریکی در جاده‌های کفی و با شیب کم به کار می‌رود.

مدیرعامل کامیون‌های ولوو در این باره گفته است: قوای محرکه موجود در کامیون مفهومی ما به منظور بهبود راندمان حمل‌ونقل پایدار توسعه یافته است.

کلاوس نیلسون اظهار داشته است: ما با این کامیون مفهومی دانش و تجربه ارزشمندی را به دست خواهیم آورد و همین امر ما را کمک خواهد کرد تا تکنولوژی‌های آینده را توسعه دهیم.

سیستم حمایت راننده
ولوو که محصولات سنگینش در دنیا شهرت جهانی دارد توانسته است که از فناوری‌های بسیار خاصی در این مدل از کامیونش بهره ببرد؛ این کامیون قادر است تا ۵ کیلومتر مسافت را بر اساس توپوگرافی بررسی و تحلیل کند و بر اساس آن مدل و حالت رانندگی را تنظیم کند که این سامانه I-See نام دارد و دریچه‌ای است که ولوو می‌تواند دنیا را ببیند.

ایجاد ارتباط با جاده و شیب سنجی آن هم در ابعاد زیاد با خودرو این امکان را می‌دهد تا بتواند دور موتور را برای ورود به شرایط متفاوت آماده کند که این مساله می‌تواند رانندگی پایدار و بهینه را امکان‌پذیر کند.

درواقع سیستم حمایت راننده I-See ولوو که به‌طور ویژه‌ای برای این قوای محرکه توسعه یافته است، می‌تواند پستی‌وبلندی‌های مسیر را تحلیل و اقتصادی‌ترین و موثرترین استفاده از قوای محرکه (دیزل یا الکتریک) را محاسبه کند.

بهبود شرایط آیرودینامیکی
در کامیون مفهومی ولوو همه چیز بر اساس فناوری روز و اصل کاهش مصرف سوخت تغییر کرده و بهینه‌سازی شده است. بهبود شرایط آیرودینامیکی یکی از گزینه‌های مهم در رابطه با حرکت در جهت کاهش مصرف سوخت محسوب می‌شود که ولوو آن را به بهترین شکل ممکن اجرایی کرده است.

۳۰ درصد از مسافت با موتور دیزلی خاموش
ولوو در این مدل بهینه‌سازی شده و مفهومی توانسته است تا ۳۰ درصد از مسافت را با استفاده از روش‌های رایگان تولید برق طی کند که به عبارت دیگر می‌توان گفت در یک سفر طولانی کامیون قادر است ۳۰ درصد از مسافت را با خاموش کردن موتور اصلی طی کند و هیچ نوع آلودگی نیز تولید نکند.

در سرازیری‌ها خودرو برق تولید می‌کند و در مسیرهای هم‌کف از برق تولیدشده برای حرکت‌کردن استفاده می‌کند تا مصرف سوخت در این روش به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند.

در حالت صد درصد پیشرانه برقی کامیون قادر است تا ۱۰ کیلومتر مسافت را طی کند که به نظر می‌رسد برای یک کامیون مسافت بسیار کوتاهی به حساب می‌آید اما در حالت ترکیبی با موتور اصلی تاثیر اصلی خود را می‌گذارد.

همان‌طور که گفته شد ولوو قادر است در سرازیری‌ها و با استفاده از ترمز گرفتن انرژی تولید و این انرژی را در باتری‌هایش ذخیره کند تا در بخش‌های کفی بتواند از آن استفاده کند.

این موضوع مزیت‌های زیادی را برای این کشنده به ارمغان آورده اما از نظر فنی هم بسیار پیچیده‌تر شده است. وزن زیاد کامیون مخصوصا زمانی که محموله‌ای را حمل می‌کند باعث می‌شود برق قابل توجهی هنگام کاهش سرعت در باتری‌ها ذخیره شود.

زمزمه حضور رقبا
ولوو در حالی وارد این عرصه شده است که زمزمه حضور رقبا در این عرصه هر روز بیشتر می‌شود. خودرو‌سازان نو‌ظهوری که با استفاده از فناوری‌های روز در حال طراحی کامیون‌های پاکی هستند که علاوه بر نداشتن آلودگی می‌توانند مسیر‌های بسیار طولانی را بدون سوختگیری طی کنند.

شرکت سوئدی ولوو این پروژه را در قالب همکاری با دپارتمان انرژی آمریکا اجرایی کرده و قرار است به‌زودی در خط تولید ولوو مورد استفاده قرار بگیرد.

توجه به سیستم حمل‌و‌نقل کالا با تمرکز بر افزایش توان و کاهش سوخت مدت‌هاست در کانون توجه محافل خودرو‌سازان مخصوصا سنگین‌سازان قرار گرفته است. کاهش سوخت به معنای کاهش هزینه‌های حمل و نقل است که می‌تواند ابعاد اقتصادی زیادی به دنبال داشته باشد.

شرکت ولوو هم مانند سایر برندهای بزرگ دنیا با احتیاط به سمت پیشرانه‌های برقی حرکت می‌کند و همانند بسیاری از خودرو‌سازان مانند ب‌ام‌و فراری ابتدا با خودروهای هیبرید شروع کرده است و برعکس برخی شرکت‌های نوظهور که شروع فعالیت خود را به پیشرانه برقی اختصاص داده‌اند برند‌های بزرگ با احتیاط به این سمت حرکت می‌کنند.

منبع : دنیای خودرو