پارسیان پیشرو صنعت، نماینده انحصاری ولوو در ایران، دیزل ژنراتور، لودر

آموزش تکنیک های سرویس در زامبیا توسط ولوو

آموزش تکنیک های سرویس در زامبیا توسط ولوو

همه ساله، 140نفر تکنسین صنعتی در زامبیا قرار است طبق برنامه تحت آموزشهای ولوو قرار گیرند پروژه مذکور توسط گروه ولوو همراه با تعدادی از سازمانهای دیگر برقرار گردیده با این هدف که فرصتهای شغلی جدیدی را در اختیار مردم قرار داده و سطح دانش ایشان را ارتقاء دهد. این پروژه قسمتی از برنامه پیشرفت ملّی است.

نیاز به افراد کارآمد و ورزیده در کارهای عملی در زامبیا به شدت بچشم میخورد. آموزشی که اکنون مکانیکها و تکنسینها دریافت می کنند هماهنگ با نیازهای صنعتی نیست. بنابراین کشورها سعی میکنند تکنسینها و متخصصین خود را از کشورهای هند و آفریقای جنوبی تامین کنند، بگفته جولیا جوناسون هماهنگ کننده آموزش تخصصی گروهی در کشورهای در حال توسعه.

برای اینکه بتوان به مشکلات آموزشی فائق آمده و کمک شایانی در این برنامه نمود،گروه ولوو سازمان کمک رسانی سیدای سوئد و یونید و نماینده سازمان ملل برای توسعه صنعتی، آموزشگاههائی برای تأمین انسانی در زامبیا برای تربیت مکانیک های صنعتی و تکنسینهای ماهر در آینده برقرار نموده. از آنجائیکه معادن یکی از منابع صنعتی اصلی زامبیا را تشکیل میدهد این نوع خدمات بیشتر برای رسیدگی و تامین نیازهای ماشین آلات ساختمانی و کشنده ها مورد نظر می باشد.

برنامه آموزشی از ابتدای ژانویه امسال در شهر آندولا در نورتک و در نورثرن تکنیکال کالج کار خود را شروع کرده. جمعاً 420 هنرجو آموزش داده میشود که در یک دوره 5/3 ساله که با این هدف که 75 درصد این دانش آموختگان جذب واحدهای صنعتی در مکانیک و دیگر مشاغل مشابه بعد از اتمام دوره آموزش شوند.

آقای ویکتور ام مولنگا مدیر کالج مذکور بوده و هرنوع برنامه جدید و کارا را خوش آمد میگوید.

این موضوع برای زامبیا که نیاز مبرم به تکنسینهای کار آزموزده در صنعت و معدن دارد بسیار حیاتیست.آموزش تکنسینها در صنعت و معدن حرفه اقتصادی را در زامبیا به ارمغان خواهد آورد و نیاز مجدد به آموزش آنها در حین کار نیست. آقای مولنگا میگوید آموزشی را که ما در اختیار ایشان میگذاریم همواره دروس مناسب و تکمیلی در کالج ها نیز خواهد بود.

گروه ولوو نقش مهمی در تربیت مدرسین مجرب در این بخش را نیز دارد. ایشان در کالجهای مربوطه حضور پیدا کرده و در آموزش عملی و تئوریک به هنرجویان یاری خواهد رساند. همانگونه که جولیا جانسون میگویند موضوع آموزش اثرات عمیقی برآینده صنعتی زامبیا خواهد گذاشت.

این تنها یکی از موارد آموزشی است که گروه ولوو درگیر آنست. هدف آتی اینست که چنین آموزشهائی در ده کشور دیگر آفریقائی گسترش یابد.

کشور مراکش از چند سال پیش شروع به اموزش تکنسینهای خود در کشور اتیوپی نموده. جولیا جانسون میگوید در این زمینه کشور اتیوپی افق تازه ای را حتی برای درخواست کنندگان بشتر زنان گشوده.

در سال اول فقط یک شرکت کننده زن در میان هنرجویان بود اما اکنون در سومین سال کاری 14 نفر از 32 نفر هنرجوی زن هستند. آنها از برنامه آموزش ثمر بخش رضایت کامل دارند و معتقدند که روحیه پیشتاز بودن و ایمان به آینده در آنها افزایش یافته.

مالین ریما مدیر ارشد ولوو آبه مسئول بخش پیشبرد و راهبری پروژه است در این کار گروه مسئول رسیدگی به مسائل مالی و انسانی و اجتماعی محیطی پروژه نیز است.

چنین پروژه هائی در آفریقا مکانیک های آموزش دیده را تحویل مراکزی میدهند که از میزان بالای بیکاری در رنجند، و بهمین ترتیب شروع خوبی برای پیشرفت پابرجا قابل پیش بینیست.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اموزشهای پایدار فنی ولوو در آفریقا، میتوان به نشریه 25 مارس 2014 گروه ولوو مراجعه و مطالعه نمود. برنامه های پایدار ولوو براساس الویت بندی مطالب آموزشی و طولانی مدت بودن آن تنظیم گردیده.

ایمنی در جاده ها، پائین بودن میزان تصادفات کم کردن و پاک کردن هوا از کربن و دود از دیگر هدفهای آموزشی بوده که از امتیاز و اولویت بیشتری برخوردارند.